Top 47 Santiago De Compostela Szlak Z Porto 5273 Good Rating This Answer

You are looking for information, articles, knowledge about the topic nail salons open on sunday near me santiago de compostela szlak z porto on Google, you do not find the information you need! Here are the best content compiled and compiled by the https://toplist.honvietnam.com team, along with other related topics such as: santiago de compostela szlak z porto porto – santiago de compostela odległość, Szlak św Jakuba Porto Santiago, Camino de Santiago Portugalia, Santiago de Compostela szlak, Camino Português da Costa, Camino Portugalskie Centralne, Camino Portugalskie przewodnik, Camino Portugalskie Nadbrzeżne mapa


Droga Camino de Santiago De Compostela 2021- szlak La Costa z Porto
Droga Camino de Santiago De Compostela 2021- szlak La Costa z Porto


Santiago de Compostela z Porto – Camino Costa – Z plecakiem bez biura

 • Article author: zplecakiembezbiura.pl
 • Reviews from users: 22461 ⭐ Ratings
 • Top rated: 3.7 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Santiago de Compostela z Porto – Camino Costa – Z plecakiem bez biura Updating …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Santiago de Compostela z Porto – Camino Costa – Z plecakiem bez biura Updating Camino Costa to część Camino portugalskiego. To jedyna droga, prowaadząca tak blisko oceanu. Bardzo widokowa i płaska, w sam raz na pierwszy raz na Camino
 • Table of Contents:

Porto-Vila do Conde 42 km

Vila do Conde – Marinchas 38 km

Marinchas – Viana do Castelo 29 km

Viana do Castelo – A Guarda 39 km

A Guarda – Nigran 41 km

Nigran – Redondela 43 km

Redondela – A Concela 37 km

A Concela – Padron 36 km

Padron – Santiago de Compostela 30 km

Santiago de Compostela z Porto - Camino Costa - Z plecakiem bez biura
Santiago de Compostela z Porto – Camino Costa – Z plecakiem bez biura

Read More

Szlak portugalski czyli Porto de Santiago – Szlak Jakubowy

 • Article author: www.szlakjakuba.com
 • Reviews from users: 37493 ⭐ Ratings
 • Top rated: 4.1 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Szlak portugalski czyli Porto de Santiago – Szlak Jakubowy Updating …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Szlak portugalski czyli Porto de Santiago – Szlak Jakubowy Updating Szlak portugalski to drugi pod względem popularności Szlak Jakubowy. Dowiedz się więcej i zapoznaj się z naszym blogiem! 🙂
 • Table of Contents:

Szlak Portugalski od Porto do Santiago de Compostela

Szlak Portugalski – droga historyczna lub wzdłuż wybrzeża

Szlak portugalski czyli Porto de Santiago - Szlak Jakubowy
Szlak portugalski czyli Porto de Santiago – Szlak Jakubowy

Read More

Trasa Camino Portugues – Camino de Santiago | Droga Świętego Jakuba

 • Article author: caminodelavida.pl
 • Reviews from users: 36296 ⭐ Ratings
 • Top rated: 4.2 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Trasa Camino Portugues – Camino de Santiago | Droga Świętego Jakuba Caminodelava. W styczniu i lutym 2017 roku przeszedłem szlak Camino Portugues Central z Porto do Santiago de Compostela. Jest to zdecydowanie … …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Trasa Camino Portugues – Camino de Santiago | Droga Świętego Jakuba Caminodelava. W styczniu i lutym 2017 roku przeszedłem szlak Camino Portugues Central z Porto do Santiago de Compostela. Jest to zdecydowanie … Trasa Camino Portugues czyli Droga Portugalska świętego Jakuba. Możesz zacząć ją w Faro, Lizbonie lub jak większość pielgrzymów w Porto.
 • Table of Contents:

2021 Camino de Santiago pieszo w Roku Świętym z Horyzontami

Informacje ogólne o Camino Portugues Drodze Portugalskiej świętego Jakuba

Statystyki Dróg świętego Jakuba w Hiszpanii

Lista etapów Camino Portugues wg Caminodelavida

Lista etapów Camino Portugues wg przewodników

Najnowsze informacje o Camino Portugues

Nowe przewodniki Wydawnictwa WAM Szymona Pilarza po Camino Frances i Camino Portugues z Fatimy

Nowy film o Camino de Santiago – „W międzyczasie” („In the meantime”) wchodzi do kin w Polsce 12 maja 2017 roku

Caminho Portugues poza sezonem w teorii i praktyce – spotkanie na Camino Polaco w Toruniu 27 kwietnia 2017 roku

Trasa Camino Portugues - Camino de Santiago | Droga Świętego Jakuba
Trasa Camino Portugues – Camino de Santiago | Droga Świętego Jakuba

Read More

alltrails.com

 • Article author: www.alltrails.com
 • Reviews from users: 20655 ⭐ Ratings
 • Top rated: 4.6 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about alltrails.com Caminho Português de Santiago pela Costa: Porto – Santiago de Compostela … Odkryj ten 262,0-km szlak „z punktu do punktu” w pobliżu Porto, Porto. Trasa uznawana … …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for alltrails.com Caminho Português de Santiago pela Costa: Porto – Santiago de Compostela … Odkryj ten 262,0-km szlak „z punktu do punktu” w pobliżu Porto, Porto. Trasa uznawana …
 • Table of Contents:
See also  Top 19 부전 교회 홈페이지 Best 160 Answer
alltrails.com
alltrails.com

Read More


See more articles in the same category here: 668+ tips for you.

Santiago de Compostela z Porto

Camino Costa

Porto-Vila do Conde 42 km

Jest połowa września 2016, drogę do Santiago de Compostela zaczynam w Porto Pogoda jak hinduskim filmie „czasem słońce czasem deszcz”. Błądząc po Porto nagle skończyły mi się żółte strzałki i nie wiedziałem, w którym kierunku iść. Pytam kobietę w kafeterii o drogę do Santiago a ona pyta czy autobusem. Piechotą – odpowiadam. Na nogach??? Tak i szukam „yellow arows” (żółtych strzałek ). Yellow Bus??? – pyta. Szukam takich żółtych strzałek i pokazuje jej na zdjęciu. Na co ona: nigdy takich nie widziałam w Porto.

Vila do Conde

Za mną 42 km i 11 godzin i mogę powiedzieć, że jest pięknie. Trasa wiedzie praktycznie samym wybrzeżem oceanu w odległości 10-50 m od wody. Szum fal na przemian słońce i deszcz i spokój. Dużą część drogi prowadzi po specjalnych drewnianych pomostach nad wydmami, jest bajecznie. W Vila do Conde planowałem spać u bombejros czyli u strażaków. Niestety mieli jakiś remont na sali i nie przyjmowali pielgrzymów. Zmęczony i szczęśliwy dotarłem do albergi, w której było ostatnie wolne miejsce na piętrowym łóżku. Ciepła kąpiel i kolacja na rozgrzanym tarasie wynagrodziły cały trud dzisiejszego dnia. Mam bardzo dobry humor. Przy kolacji rozmawiam z dwójką starszych Australijczyków, którzy idą aż z Lizbony. Mówią, że musieli przez dwa dni robić bardzo krótkie odcinki po nie sposób było iść w 40-to stopniowym upale. Podziwiam ich za wytrwałość .

Vila do Conde – Marinchas 38 km

Dziś rano „poranek kojota”. O 4 rano pod oknami albergi na targu wyładowały się i głośno gadały przekupki i po spaniu. Okazało się, że tuż za albergą jest duży plac targowiska, na który z samego rana przyjeżdżają handlarze wszystkim co się da. Za oknem tylko 13 stopni. Szkoda tylko, że nie poczytałem informacji o dojściu do szlaku. Przecież to proste wystarczy dojść do oceanu. Tylko , że po drodze , na drodze stanęła mi rzeka ….. a mostu brak. No i musiałem się wracać. Niepotrzebnie zrobiłem dodatkowe 6 km. Jakby dla osłody z pobliskiego kościoła zabrzmiał krótki koncert na kościelnych dzwonach.

Marinchas – Viana do Castelo 29 km

Portugalskie wybrzeże oceanu jest przepiękne i wprost wymarzone do wędrówki. Widoki jak na zdjęciach. Idzie się samym wybrzeżem albo plażą a jak komuś za gorąco to tuż obok plaży wiedzie ścieżka w mocno zacienionym parku czy lesie. Jednym słowem cudownie. Można tak sobie wędrować i zatrzymywać co krok albo co kilka kilometrów nie myśląc nic o uciekającym czasie czy zajęciach w pracy. Dla mnie to nowe doświadczenie. Widziałem już wiele wybrzeży mórz i oceanów. To portugalskie bardzo urzeka swoją naturalnością. Długie i szerokie, piaszczyste plaże na zmianę ze skaliste wybrzeżem każdemu dadzą to czego szuka.

Camino Costa

Viana do Castelo – A Guarda 39 km

Dzisiejszy dzień skończyłem oryginalnie bo w policyjnym radiowozie … Bez obaw, nie zamknięto mnie za włóczęgostwo a jedynie uprzejmy pan policjant podrzucić mnie do albergi. Okazało się, że był również opiekunem albergi. Było miło bo dzisiaj droga dala się we znaki.

Z ciekawostek logistyczno-noclegowych to takiej różnorodności jak podczas tej drogi to się nawet nie spodziewałem.

Na początku miałem spać u bombejros czyli portugalskich strażaków. Podobno udostępniają dla pielgrzymów swoje sale gimnastyczne. Trafiłem do szkoły dla strażaków ale niestety mieli jakiś remont. Na szczęście dziewczyna strażaczka (???) Wymalowała mi dokładny plan jak dojść do albergi.

odręczna mapa

Kolejnego dnia spałem w alberdze prowadzonej przez Czerwony Krzyż. Warunki spartańskie za to towarzystwo przemiłe.

Dalej trafiłem do przykościelnej albergi prowadzonej przez bardzo gościnne małżeństwo Josephine i Albino. Zaprosili wszystkich chętnych na (jak to zapowiadał. Albino) skromna kolację, która okazała się ucztą – zupa, ryż z mięsem, wino, sałatka owocowa i ciasto jabłkowego. I to wszystko za ….. modlitwę za nich jak dojdziemy do Santiago.

Dzisiaj jak już pisałem do albergi municypalnej zawiózł mnie uczynny policjant, który jak się okazało tego dnia był również hospitalero.

A Guarda – Nigran 41 km

Wybrzeże Portugalii łagodnie przeszło w wybrzeże Hiszpanii. Jeżeli łagodnym można nazwać ponad 40 kilometrowy spacer. W tak pięknych okolicznościach przyrody idzie się zupełnie inaczej i z przyjemnością smakuje różnorodności brzegu.

Dzisiaj na początku drogi mogłem wybrać strzałka w prawo albo w lewo . Czegoś takiego jeszcze nie spotkałem. Poszedłem w lewo, bliżej oceanu i spacer zamienił się w wędrówkę po czymś w rodzaju wrzosowisk, dalej dużych i małych głazów a skończywszy na przedzieraniu się po kolana a czasem i wyżej w mokrej i ostrej trawie poprzeplatanej kolczastymi krzakami z rodziny jeżyn. Czułem się jak odkrywca nowego szlaku. W końcu jednak udało mi się wrócić na właściwy szlak.

Droga piękna i bardzo urozmaicona. Ze spokojnym sumieniem można ją polecić każdemu kto lubi wędrówki, bo widoki jak i odgłos oceanu i ptaków zdecydowanie wynagradzają trudy marszu.

Azulejos

Azulejos

Po całym dniu drogi dla odmiany trafiłem do przyklasztornej albergi i mam jednoosobowy pokoik. Cisza i spokój.

Jak więc widać Camino daje wiele możliwości chociażby tak prozaicznego tematu jak : „a gdzie ja tam będę spał lub spała”?

Nigran – Redondela 43 km

Dziś poranek plażowy. Droga prowadzi szeroką plażą w miejscowości Nigran. Gdyby ktoś miał ochotę na spokojny wypoczynek to polecam. Cisza i spokój a w samym miasteczku rezerwat dzikiego ptactwa tuż obok plaży.

Nigran

w drodze

aby nie zgubić drogi

Jest ciepło i przyjemne i idzie się dobrze. Tak dobrze, że prawie zapomniałem, że jeszcze dzisiaj nic nie jadłem. Około 11 trafiam to małego gospodarstwa agroturystycznego, w którym gospodarze przygotowują proste śniadania dla pielgrzymów. To dobra pora by trochę odpocząć i coś zjeść, tym bardziej, że sałatka ze pomidorów i pachnąca bagietka kuszą swoją świeżością. Wokoło słychać wielonarodowy gwar. Ludzie się śmieją, rozmawiają, witają i żegnają. Jedna wielka rodzina.

Kończę śniadanie i przyglądam się dziewczynie rozmawiającej przez telefon, gestykulującej rękami dla wzmocnienia przekazu. Nagle stwierdzam, że ona mówi po polsku. Kiedy wychodziłem a nie chciałem jej przeszkadzać, na pożegnanie rzucam po polsku „do widzenia”. Jej mina i zdziwienie – bezcenne. Eliza (poznamy się następnego dnia) wędruje razem ze szwedką Evą. To znaczy, czasem idą razem, czasem się rozdzielają. Zależnie jak im pasuje. Eva idzie wolniej ale zawsze jest wcześniej niż Eliza bo ta robi bardzo dużo zdjęć wszystkiemu co jej się po drodze podoba.

kapliczka

Redondela – A Concela 37 km

Portela – niezwykła alberga

Po całym długim dniu marszu marzyłem o jednym – miejscu do spania ( dzień wcześniej był z tym niezły problem). Wchodzę do albergi zmęczony i pytam o hospitalero. Okazuje się nim przemiły człowiek na wózku inwalidzkim. Obok jego żona śmigała koło garnków w kuchni. Pytam czy znajdzie się jedno miejsce do spania – TAK. A czy może jedno miejsce na kolacji – TAK, i mówi jeszcze …..- za 5 minut jedzenie będzie na stole. To może choć zdążę się wykąpać po „brzydko pachnie po drodze”. Jedzenie jest na zewnątrz wiec nie będzie to nikomu przeszkadzało – mówi. Ja jednak decyduje się na prysznic.

I nagle słyszę (pod prysznicem) jak liczą 21, 22, 23 – jeszcze jednego brakuje. Aha jest pod prysznicem wiec poczekamy jeszcze na niego. Na wpół mokry wybiegłem spod prysznica by usiąść ze wszystkimi do kolacji. Nie macie pojęcia jakie to miłe uczucie jak 23 osoby czekają na ciebie z rozpoczęciem kolacji. Na początku ktoś przeczytał krótką modlitwę by później wyczytał imiona wszystkich pielgrzymów i z jakich krajów tu przybyli. A później uczta dla ciała i dla duszy podczas rozmów z innymi. Alberga skromna, można by rzec warunki obozowo-harcerskie ale za to gospodarze i atmosfera przepiękna. W Portela spotykam Elizę i Evę. Przyszły jeszcze później niż ja i też zdążyły załapać się na kolację.

A Concela – Padron 36 km

Poranek zimny. Słońce tu wschodzi dużo później niż u nas o tej porze. Wcale się nie dziwie, że Hiszpanie później zaczynają swoją aktywność. Tylko pielgrzymi wyłamują się z tego rytmu. Oni maja inny rytuał. Wczesne wstawanie, szybkie pakowanie plecaka, sprawdzenie czy nic nie zostało (o matko a moje pranie dalej wisi na sznurze !!! J) i w drogę. Czasem jak jest okazja to szybka poranna kawa. W alberdze Portela kawa była. Przy kawie Eva prosi abym się wpisał do jej dziennika z drogi. Ma w nim wpisy od różnych osób, które spotkała w drodze. No i masz. Nie dosyć, że masz napisać coś „mądrego” to jeszcze zrób to po angielsku tak aby zrozumiała. Wpisuję jej moja ulubioną sentencję Seneki (po polsku – ostatecznie przetłumaczy jej to później Eliza). Eva jest na Camino po raz pierwszy. Jest tłumaczem języka angielskiego i ma dużą cierpliwość do mojego angielskiego.

Część drogi idziemy razem . Około południa spotykamy Sonię, bardzo miłą Niemkę. Jak mówi, idzie bo kiedyś jej babcia dużo opowiadała o Drodze Jakuba. Coś jej się pokomplikowało w życiu rodzinnym i jakby za „namową” babci idzie wyprostować swoje życie.

celtycka droga w lesie

Tu na Camino każdy idzie swoim własnym tempem i rozstania są nieuniknione. Wymieniamy się numerami telefonów bo może gdzieś, może kiedyś ….

Ja idę do Padron, Sonia i Eliza planują nocleg w jakimś historycznym klasztorze a Eva nie wie jak daleko dziś dojdzie. Ostatecznie jednak życie na Camino potrafi zaskakiwać. Eva dochodzi do albergi pierwsza, po drodze dowiadujemy się, że klasztor jest zamknięty i wszyscy spotykamy się w Padron.

Padron – Santiago de Compostela 30 km

Im bliżej jestem Santiago tym bardziej zwalniam tempo marszu. Doświadczam tego po raz drugi dokładnie w ten sam sposób. To tak jakbym nieświadomie chciał jeszcze trochę przedłużyć tę drogę. Jakbym nie chciał aby się skończyła. Może to nieuniknioność końca tak na mnie wpływa. Nie jestem chyba jeszcze gotowy na koniec. Z Santiago planowałem iść jeszcze na koniec Świata do Finistery, ale zmieniam zdanie. Pomyślałem, że jak dojdę do niej to to już będzie koniec. Nie, skoro szedłem do Sanitago ze wschodu na zachód (z Leon) i z południa na północ (z Porto) to powinienem jeszcze iść z Północy na południe (może Primitivo albo Norte) i dopiero wtedy skoczyć w Finisterze. OK teraz mogę wchodzić do Santiago de Compostela i iść do Świętego Jakuba podziękować za wszystko co mnie w drodze spotkało i zostawić intencje z jakimi tu szedłem.

Santiago de Compostela Katedra

Zanim pójdziesz dalej, proszę zostaw poniżej swój komentarz . Będę wtedy wiedział czy to co piszę może się komuś przydać

Szlak portugalski czyli Porto de Santiago

Możesz zobaczyć Santuario de las Apariciones, gdzie w 1924 r. miały miejsce dalsze objawienia fatimskie. Do Caldas de Reis będziesz podążał zaś doliną rzeki Lerez aż do San Mauro. Dalsza trasa jest prosta. Zobaczysz wiele tradycyjnych galicyjski kamiennych krzyży, romańskie kościoły i kaplice.

Trasa do Padrón wiedzie przez lasy i łąki. To właśnie tutaj można poznać niezwykły lokalny przysmak, papryczki zazwyczaj o łagodnym lekko słodkawym smaku, Pimientos de Padrón. Ciekawe jest jednak to że mniej więcej co piąta jest niezwykle ostra, dlatego porównuje się jedzenie tego przysmaku do rosyjskiej ruletki! Z Padrón jest ostatnia prosta do Santiago de Compostela czyli celu wyprawy jakim jest Katedra.

Portugalskie camino prowadzi swojego pielgrzyma przez winnice, urocze miasteczka, pola kukurydzy, czasami lasy, wzniesienia czy niewielkie góry. Dotknąć tu można na własnej skórze, wiejskiego życia. Pań piorących ręcznie. Panów w polu. Świeżego powietrza. Wolnych zwierząt. Czas się tutaj zatrzymał. Wielu mogłoby powiedzieć nawet, że chętnie zamienili by się zostając tu o chwilę dłużej…

Szlak Portugalski – droga historyczna lub wzdłuż wybrzeża

“Prawidłowy” Szlak Portugalski jest nieco oddalony od wybrzeża i oferuje całą masę pięknych widoków i atrakcji, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby miłośnicy Oceanu Atlantyckiego podążali do Santiago wzdłuż wybrzeża. Zapoznaj się z naszą ofertą pielgrzymek na Szlaku Portugalskim i wybierz idealne rozwiązanie dla siebie!

Trasa Camino Portugues – Camino de Santiago

W sezonie:

Sezon na Camino trwa obecnie od kwietnia do października. Wybierając się w maju czy we wrześniu złapiemy już lub jeszcze opaleniznę. Jest w miarę ciepło a czasami wręcz upalnie. Im bliżej Galicji tym większa szansa na deszcz. Warto pamiętać, że mimo wzrostu liczby pielgrzymów na trasie portugalskiej nie poszedł za tym rozwój infrastruktury w postaci schronisk. Zatem czasami może być ciężko o miejsce do spania w łóżkach. To właśnie na portugalskich trasach kultywowana jest tradycja spania u bombeiros (strażaków), ale głównie na trasach na południe od Porto. Wynika to faktu, że między Porto a Santiago jest dosyć spora liczba schronisk, w których w ostatnich latach wystarczało miejsc noclegowych. Jednak w razie problemów z noclegiem warto do nich zajrzeć.

Poza sezonem:

Szlak portugalski poza sezonem, to zdecydowanie świetne wyjście dla osób, które nie lubią tłumów. Chociaż stwierdzenie „poza sezonem” w przypadku tego szlaku nie jest do końca prawdziwe. Otóż, (nie tylko) moim zdaniem na szlaku centralnym zawsze może być sezon na Camino. Portugalia i hiszpańska Galicja jedyne czym mogą nas zaskoczyć to ciepła deszczowa pogoda lub zimna i słoneczna aura. Bardzo rzadko spotkamy tutaj opady śniegu. Częściej natomiast będziemy mieli do czynienia ze słoneczną aurą z temperaturami w okolicach 5-7 stopni lub ciepłym i deszczowym frontem atmosferycznym, który podnosi temperaturę do 13-15 stopni. Oczywiście, jak pada to cały czas. Czasami mocniej a czasami zwyczajnie siąpi. Jednak jest to do przeżycia.

Te spostrzeżenia potwierdzają sami Portugalczycy mówiąc o tym, że Caminho Portugues jest nie do końca odkryte mimo dużej liczby pielgrzymów. Jednak tłumy na szlaku portugalskim pojawiają się właśnie w okresie maj-wrzesień. Pogoda nie jest przeszkodą, a dystans jest do pokonania w trakcie dwutygodniowego standardowego urlopu.

So you have finished reading the santiago de compostela szlak z porto topic article, if you find this article useful, please share it. Thank you very much. See more: porto – santiago de compostela odległość, Szlak św Jakuba Porto Santiago, Camino de Santiago Portugalia, Santiago de Compostela szlak, Camino Português da Costa, Camino Portugalskie Centralne, Camino Portugalskie przewodnik, Camino Portugalskie Nadbrzeżne mapa

See also  Top 17 지갑 분실 우체통 All Answers

Leave a Comment